Velosport, Olimpiya o'yinlari
Murodjon Xolmurodovga uy sovg'a qilindi
Taniqli o'zbek velosportchisi Murodjon Xolmurodov 1982 yili Xorazm viloyatining Gurlan tumanida tug'ilgan.
Sportning ushbu turining dastlabki saboqlarini tumandagi bolalar-o'smirlar sport maktabida olgan.U faoliyati mobaynida nafaqat shosse, shuningdek trek yo'nalishida jahon va qita chempionatlarida, Osiyo kubogi va boshqa nufuzli xalqaro musobaqalarning g'olibi va sovrindori bo'lgan. Velosportchimiz 2012 yili London shahrida uyushtirilgan yozgi Olimpiada o'yinlarida vatanimiz sharafini himoya etgan.
Quvonarlisi, o'tgan yili Xalqaro Velosipedchilar Ittifoqi (UCI) unga 2020 yili Yaponiya davlatining Tokio shahrida bo'lib o'tadigan XXXII yozgi Olimpiya o'yinlari dasturidan o'rin olgan velosportning shosse yo'nalishida qatnashishi uchun yo'llanmani taqdim qildi.Albatta, uning o'zbek sporti shanini ulug'lash yo'lidagi say-harakatlari besamar qolmayapti. Murodjon Xolmurodovga Xorazm viloyati hokimligi tomonidan Urganch tumanining CHandirqiyot qishlog'ida, yani Urganch shahri hududiga yaqin joyda yangi qurib bitkazilgan namunaviy uy-joy tuhfa etdi.
Bugun viloyat jismoniy tarbiya va sport boshqarmasi boshlig'i SH.Madaminov, O'zbekiston velosiped sporti federaciyasi viloyat bo'limi vakili, mohir sportchining o'zi va uning ota-onasi yangi uyga qadam ranjida qilishdi.
O'z navbatida mashhur velosportchi ko'rsatilayotgan bunday etibor va g'amxo'rlik uchun hukumatimizga minnatdorlik izhor etib, bunga javoban, kelgusi musobaqalarda, xususan, joriy yilgi Olimpiadada ham yuqori ko'rsatkichlarga erishib, davlatimiz bayrog'ini ko'klarga ko'rsatishiga umid bildirdi.
Ayni damda, M. Xolmurodov velosportning trek yo'nalishida ham Olimpiada yo'llanmasiga sazovor bo'lish uchun harakat qilmoqda.