Tokio Olimpiadasiga tayyorgarlik yuzasidan tezkor yig'ilish o'tkazildi
O'zbekiston Milliy olimpiya qo'mitasi prezidenti Rustam SHoabdurahmonov bugun respublika sport federaciyalari va associaciyalar ishtirokida Tokio Olimpiadasiga tayyorgarlik yuzasidan tezkor yig'ilish o'tkazdi.
Bunga qadar MOQ rahbari 10 kun davomida barcha sport turlari bo'yicha federaciya va associaciyalar faoliyati bilan yaqindan tanishib chiqdi. Sport bazalari va u erda yaratilgan sharoitlarni bevosita borib ko'rdi. O'zbekiston taekvondo associaciyasida bo'lib o'tgan bugungi yig'ilishda ko'rilgan asosiy masala aynan tekshiruv hulosalariga bag'ishlandi.
Mazkur yig'ilishda Jismoniy tarbiya va sport vazirligi vakillari, MOQ mutasaddilari, barcha federaciya va associaciyalar masul rahbarlari, shuningdek, OAV vakillari ishtirok etishdi.
Rustam SHoabdurahmonov bungacha ko'zdan kechirgan barcha joylar yuzasidan o'z xulosasini bildirar ekan, bazi federaciyalarda yaratilgan sharoitlarga salbiy baho berdi.
Mana, barcha federaciyalarning o'quv-mashg'ulot bazalariga tashrif buyurib, sportchilar uchun yaratilgan sharoitlar bilan yaqindan tanishib chiqdik. Ahvol ijobiy emas. To'g'ri, bir qator federaciyalarimiz borki, ularda terma jamoamiz azolari uchun juda ham yaxshi sharoitlar yaratib berilgan. Lekin ko'p joylarda hatto sportchilarning yashashi uchun elementar sharoit yo'q. Hukumatimizga rahmat, bizdan kerakli moddiy yordamini ayamayapti. Biz esa o'z navbatida fursatni boy bermay, zudlik bilan barcha sharoitlarni yaxshilab olishimiz zarur” – dedi MOQ rahbari.
Terma jamoalarimiz uchun xalqaro o'quv-mashg'ulot yig'inlari tashkil etish, sportchilarimizning kuchli sparring raqiblar bilan bahslashib, mahoratini toblab borishi uchun kerakli sharoitlarni yaratib berish hususida fikr bildirar ekan R.SHoabdurahmonov shunday dedi:
Menga boks federaciyasidan Kuba terma jamoasi bilan qo'shma o'quv-mashg'ulot yig'inini o'tkazish bo'yicha taklif bildirishdi. Buni tegishli tashkilotlar bilan maslahatlashib hal qilamiz, kerakli sharoitlarni, albatta, yaratib beramiz. Qachongacha sportchilarimiz bir-birlariga qarshi sparring raqib bo'lishadi? Marhamat, har bir federaciya mana shunday qiziqarli va yaxshi takliflar bilan chiqishsin. Milliy olimpiya qo'mitasi sizlar uchun faoliyat olib boradi axir«, – dedi MOQ prezidenti.
Yig'ilish davomida uzluksiz o'quv-mashg'ulot yig'inlarini ko'proq tashkil qilish, ularning sifatiga etibor qaratish, moddiy-texnik bazani yanada mustahkamlash borasidagi masalalar bo'yicha mutassadilarga tegishli ko'rsatmalar berildi. O'z navbatida federaciya masullari ham jahon standartlaridan kelib chiqqan holda o'z taklif va mulohazalarini bildirib o'tishdi.