Xalqaro Velosipedchilar Ittifoqi (UCI) prezidenti yurtimizga tashrif buyurdi
Xabar berganimizdek Toshkent viloyati Bo'stonliq tumani xududida veloshosse bo'yicha Osiyo chempionati bo'lib o'tmoqda.
SHuningdek, mazkur Osiyo chempionati doirasida bir qator tadbirlar ham o'tkazilishi rejalashtirilgan. Bugun 25 aprel kuni Xalqaro Velosipedchilar Ittifoqi(UCI) prezidenti David Laparte yurtimizga tashrif buyurdi. Xalqaro velosipedchilar Ittifoqi (UCI) tarixiga nazar tashlaydigan bo'lsak, mazkur tashkilot  1900 yilda to'rtta (Buyuk Britaniya, Franciya, Belgiya va Italiya) davlatlari ishtirokida tashkil etilgan. Bosh qarorgohi Egel shahri (Jeneva)da. Xalqaro velosipedchilar Ittifoqi velosiped sportining dunyo bo'yicha boshqaruv organi hisoblanadi.
UCI Xalqaro Olimpiya Qo'mitasi tomonidan rasman etirof etilgan va Bosh assambleya azosi. Xalqaro velosipedchilar Ittifoqi tomonidan tashkil etilayotgan velosiped sporti bo'yicha musobaqalarda har bir davlatdan milliy terma jamoalar ishtirok etishi lozim.
Xalqaro velosipedchilar Ittifoqi prezidenti o'z vazifalarini homiylik va azolik badallari orqali amalga oshiradi. Xalqaro velosipedchilar Ittifoqi velosiped sportining barcha turlarini rivojlantirish bo'yicha ishlar olib boradi. Xalqaro velosipedchilar Ittifoqi tomonidan nogironlar o'rtasida ham velosiped sportini targ'ib etish va professionallik darajasiga olib chiqish maqsadi ilgari surilib paralimpiya o'yinlari tarkibiga kiritilgan.
Halqaro velosipedchilar Ittifoqining vazifa va majburiyatlaridan yana biri sportning ushbu turini butun dunyoda, turli bosqichlarda va hech qanday cheklovlarsiz rivojlantirish hisoblanadi.