Xivada Xalqaro bolalarni himoya qilish kuniga bag'ishlangan 6 yoshgacha bolalar o'rtasida velomarafon o'tkazildi
Bugun, 31 may kuni Xiva shahrida maktabgacha yoshdagi bolalar o'rtasida velomarafon bo'lib o'tdi.
Takidlash joizki, bolalar va o'smirlarni ekologik, jismoniy tarbiya va sportga ommaviy jalb qilish masalalari O'zbekiston Respublikasi hukumatining doimiy etiborida bo'lib kelmoqda.
3-loyiha: Loyihaning navbatdagi uchinchi bosqichi, yani 2023-yilning 31-may kuni Xiva shahrida rejalashtirilib, Xiva shahridagi 18 ta pilot davlat maktabgacha talim tashkilotlaridagi maktabgacha yoshdagi bolalar uchun 500 ta begovellar bilan taminlandi.
Umumiy hisobda 3 ta loyiha doirasida jami 1 400 ta begovel Toshkent shahar, Samarqand shahar, Xiva shahar maktabgacha talim tashkilotlariga taqdim etilgan bo'lib, ushbu loyiha doirasida bosqichma-bosqich keyingi yillarda hududlardagi maktabgacha talim tashkilotlariga ham begovellar taqdim etilishi nazarda tutilgan.
Bolalar velomarafonining asosiy maqsadi atrof-muhitni muhofaza qilish va yashil transport turidan foydalanish sohasida barqaror ko'nikmalarni rivojlantirish, shuningdek, maktabgacha yoshdagi bolalar o'rtasida velosportni ommalashtirish, sog'lom turmush tarzini targ'ib qilish va xulq-atvor madaniyatini oshirish, yo'l harakati xavfsizligi qoidalariga rioya qilishga o'rgatishdan iboratdir.
Velomarafonda ishtirok etgan bolalar esdalik medallari, sovg'alar bilan taqdirlandilar, shuningdek, ular uchun ko'ngilochar dastur tashkil etilib, turli tanlov va o'yinlarda ishtirok etildi.