Белбоғли кураш. Навоийда мамлакат чемпионлари аниқланди + ФОТО
14-15 апрель кунлари Навоий шаҳридаги Яккакураш турларига ихтисослаштирилган болалар-ўсмирлар спорт мактабида 2005-2006 йилларда туғилган ўғил болалар ва қизлар ўртасида белбоғли кураш бўйича Ўзбекистон чемпионати бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Спортни ривожлантириш вазирлиги ҳамда Ўзбекистон белбоғли кураш федерациясининг йиллик-тақвим режасидаги мазкур мамлакат чемпионатида Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва барча вилоятлардан 300 нафарга яқин ёш полвонлар ғолиблик учун кураш тушишди.
Мусобақада ўғил болалар 10, қизлар эса 7 та вазн тоифасида куч синашишди. Муросасиз ўтган мазкур чемпионатнинг якуний натижалирга кўра, қуйдаги полвонлар ўз вазн тоифаларида барча рақибларини енгиб, олтин медалларга эга бўлишди.
Ўғил болалар (белбоғли кураш йўналиши)
45 кг. Шухрат Қирғизбоев (Андижон), 50 кг. Соҳибжон Бойматов (Тошкент ш.), 55 кг. Муҳаммадюсуф Махамадуллаев (Андижон), 60 кг. Камронмирзо Усмоналиев (Наманган), 65 кг. Азимжон Акбаров (Тошкент ш.), 71 кг. Оллоберди Каримбердиев (Тошкент ш.), 77 кг. Сардор Жумабоев (Тошкент в.), 85 кг. Азимжон Юлдошев (Наманган), 95 кг. Анваржон Хўжамуродов (Наманган), +95 кг. Шоҳрух Шорустамов (Тошкент в.).
44 кг. Арофатхон Муҳаммадова (Андижон), 48 кг. Моҳирахон Қаҳҳорова (Андижон), 52 кг. Элдора Алимбоева (Қорақалпоғистон), 57 кг. Заҳрохон Маҳмудова (Фарғона), 63 кг. Дурдона Маъмуржонова (Сирдарё), 70 кг. Севара Саженова (Қорақалпоғистон), +70 кг. Жумагул Эркинжонова (Фарғона).
45 кг. Иззатилло Жуманов (Фарғона), 50 кг. Тоҳиржон Ҳабибуллаев (Наманган). 55 кг. Муслимбек Ўктамжонов (Тошкент ш.), 60 кг. Дадабек Суюмов (Наманган), 65 кг. Шодиёрбек Ражабалиев (Сирдарё), 71 кг. Нодирбек Ғофуров (Самарқанд), 77 кг. Зиёдулла Валижонов (Тошкент ш.), 85 кг. Элдор Маҳмудов (Тошкент ш.), 95 кг. Нодирбек Низомов (Бухоро), +95 кг. Шохруҳ Қурбонбоев (Навоий).
Ўзбекистон чемпионати беллашувлари якунига етгач, ғолиб ва совриндорлар диплом ҳамда медаль билан мукофотланишди.