Кураш – халол йўл билан мақсадга эришиш демакдир!
Кеча, 8 апрель куни Ўзбекистон давлат жисмоний тарбия va спорт университетида “Кураш спорт турини ривожлантириш истиқболлари” мавзусида онлайн тарздаги халқаро илмий анжуман бўлиб ўтди.
Мазкур анжуманда замонавий кураш асосчиси, Ўзбекистон кураш федерацияси раисининг биринчи ўринбосари К.Юсупов, Халқаро Кураш институти эксперти, Жанубий кореялик Ким Эур Жон, Ўзбекистон миллий олимпия қўмитаси кураш миллий спорт турини ривожлантириш бўлими бошлиғи К. Усмонов, ЎзДЖТСУ ректори M. Болтабоев, ҳамда онлайн тарзда ушбу соҳадаги Россия, Германия, Украина va исроиллик мутахассислар шунингдек, университет профессор ўқитувчилари va талабалар иштирок этишди.
Анжуман давомида  мутахассислар томонидан кураш спорт турига оид бир нечта тақдимотлар намойиш қилинди. Тақдимотда асосан кураш спорт турининг мамлакатимиз ва жаҳонда ривожланиш истиқболлари, тарихи, бугуни va мазкур спорт тури бўйича малакали мутахассис, тренер ва халқаро тоифадаги ҳакамлар тайёрлашнинг ташкилий асослари каби масалаларга алоҳида тўхталиб ўтилди. Шу билан бирга, қилинган тақдимотларда курашчиларнинг психофизалогик тайёргарлиги, ўқув-машқ жараёнини мониторинг қилиш, кураш бўйича мусобақаларни ўтказишнинг халқаро қоида ва янгиликлари тўғрисида ҳам фикрлар билдирилди.