Ўзбекистон Триатлон Федерацияси вакиллари Халқаро Триатлон Иттифоқининг ҳар йиллик Конгрессида иштирок этдилар
2019 йил 29 август куни Халқаро Триатлон Иттифоқи (ITU) ҳар йиллик конгресси доирасида Ўзбекистон Триатлон федерацияси раисининг биринчи ўринбосари Фаррух Носиров ITU президенти Марисол Касадо билан музокаралар ўтказди.
Томонлар ҳамкорликнинг бугунги ҳолати ва истиқболларини муҳокама қилдилар. Марисол Касадо Ўзбекистонда профессионал ва ҳаваскор триатлонни ривожлантириш учун ITU томонидан ҳар томонлама ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди. ITU президенти триатлон учун мавжуд инфратузилма билан танишиш, шунингдек, Ўзбекистонда узоқ муддатли триатлонни ривожлантириш дастурини ишлаб чиқиш истиқболларини ўрганиш учун Ўзбекистонга ташриф буюришга тайёрлигини таъкидлади.
Конгрессда ташкилотга аъзо 73 давлатдан федерация ва уюшма вакиллари йиғилди. Кун тартибида ташкилот фаолиятини қайта кўриб чиқиш ва 2020 йилда триатлон ва паратриатлон мусобақаларини ўтказиш режаси, шунингдек ITUнинг келгуси йилда миллий федерацияларни қўллаб-қувватлаш дастури муҳокамада бўлди.
Халқаро Олимпия Қўмитаси (ХОҚ) президенти Томас Бах ҳам конгрессда иштирок этиб, ITUнинг замонавий ёндашувлари ва Олимпия қадриятларига содиқлигига ижобий баҳо беришини билдирди. «ITU етакчи халқаро федерациялардан бири бўлиб, у 2020 йилда бўладиган Олимпия ўйинларига энг қизғин тайёргарлик кўрмоқда», – деди Томас Бах Конгрессдаги нутқида. – Халқаро Олимпия Қўмитаси ITU билан яқин ҳамкорлик қилишдан фахрланади ва Иттифоқ раҳбарияти ва жамоаси ишини, шунингдек гендер тенглиги соҳасидаги ташаббусларни юқори баҳолайди.
ITU президенти Марисол Касадо ўз нутқида шундай деди: «Биз триатлонни ривожлантиришга, спортчиларимиз, оммавий ахборот воситалари ва томошабинлар учун тадбирларимизни янада жозибали ва қизиқарли қилишга, шунингдек, яқин келажакда янада муваффақиятли бўлишга имкон берадиган янги ёндашувга алоҳида эътибор қаратмоқдамиз».
Бундан ташқари, ушбу тадбир давомида Осиё Триатлон Конфедерацияси (АСТC) иштирокчиларининг учрашуви бўлиб ўтди, унда АСТC раҳбари Жастин Суквон Ўзбекистон Триатлон Федерациясини АСТCга аъзо мамлакатларнинг барча миллий федерацияларига расман таништирди. Улар конфедерациянинг келгуси йилга режалари, Осиё кубоги мусобақаларини, шу жумладан Ўзбекистонда ўтказиш имкониятларини муҳокама қилдилар.
Таъкидлаш жоизки, шу кунларда Лозанна шаҳрида ITU Гранд Финал мусобақалари бўлиб ўтди, унга 4000 дан ортиқ спортчилар ва миллий федерациялар вакиллари ташриф буюришди. Триатлон оламининг энг асосий воқеасида ўзбекистонлик триатлончи ҳам қатнашди ва Ўзбекистон Триатлон Федерацияси вакиллари ITUга аъзо мамлакатларнинг миллий жамоалари қаторида очилиш маросимидаги давлатлар парадида иштирок этди.