Токио-2020 лицензиялари навбатдаги онлайн йиғилишда муҳокама қилинди
2020 йил бошидан бери Олимпия ўйинларига тайёргарлик, карантин даврида қилинган ишлар, спортчиларимизнинг саломатлигини назорат қилиш ва Токио-2020 Олимпиадасига қўлга киритилган лицензиялар масалаларига бағишланган онлайн ҳисобот йиғилиш бўлиб ўтди.
Унда Ўзбекистон Республикаси Президенти администрацияси (ЎзРПА) масъул ходими Шавкат Султонов, Вазирлар Маҳкамаси вакили Рашид Талипов, МОҚ мутасаддилари, Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги вакиллари, федерация ва ассоциациялар раҳбарияти иштирок этди.
Дастлаб МОҚ қошидаги Республика спорт тиббиёти илмий-амалий маркази директори, профессор Абдушукур Садиков карантин даврида соҳада олиб борилган ишлар, спортчиларни тиббий кўрикдан ўтказиш каби масалалар юзасидан ҳисобот топширди. Мутахассиснинг маълум қилишича, ортда қолган давр мобайнида 16 нафар спортчида COVID-19 инфекцияси аниқланган бўлиб, уларнинг 2 нафарида вирус енгил кўринишда ўтган. Қолган 14 нафар атлет эса шифокорларнинг саъй-ҳаракатлари билан бутунлай соғайган ва терма жамоа ихтиёрига жўнатилган.
МОҚ раҳбари ушбу мавзу юзасидан ўз фикрларини билдириб ўтди.
“Муҳтарам Президентимизнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг онлайн ўтган 75-Сессиясидаги нутқида айтилганидек, бу давр барча учун жуда оғир кечди. Коронавирус соғлиқни сақлаш тизими ва мамлакатлар иқтисодиётини издан чиқариб юборди. Республикамизда Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги ихтиёримиздаги катта спорт объектларини коронавирусга чалинган беморларга шифохоналарга айлантириш учун тақдим қилди. Ўз навбатида мамлакатимизда вазиятнинг барқарорлашувига сабаб бўлган шифокорларимизга ташаккур. Бу борада барча федерацияларимизда темир интизом олиб бориш лозим”, – дейди Рустам Шоабдураҳмонов.
Шундан сўнг МОҚ президенти маслаҳатчиси Назиржон Худойқулов Токио Олимпия ва Паралимпия ўйинларига қўлга киритилиши кутилаётган лицензиялар ҳақида батафсил гапириб берди. Унга кўра, делегациямиз Токио Олимпия ва Паралимпия ўйинларига камида 110 та лицензия олишни ўз олдига мақсад қилиб қўйган. Мутахассис ўз нутқида мазкур йўналишда ютуқ ва камчиликларимизни ҳам алоҳида таъкидлаб ўтди.
Учрашув давомида МОҚ раҳбари мазкур масала юзасидан ҳам қўшимча қилди.
“Рио-2016 ва Токио-2020 Олимпия ўйинларига тайёргарлик цикли бир хил бўлди. Шу боис ҳам қўлга киритилаётган лицензиялар сони бир-бирига яқин. Бунинг ўзига яраша сабаблари бор. Бироқ Париж-2024 масаласига жиддий ёндашамиз. Айни пайтда федерацияларимиз талабларига биноан барча масалалар молиялаштириб берилмоқда. Шу боис улардан лицензия ва медалларни қўлга киритиш талаби бошқача бўлади. Ўз олдимизга қўйган мақсадларимиз бўйича бирга ишлаймиз. Агар мутахассисларимиз талабларга жавоб беришмаса, улар билан хайрлашамиз. Бу борада хорижлик мураббийлар билан ҳам гаплашиб олганмиз. Ўз навбатида, бизнинг ушбу ташаббусларимизни қўллаб-қувватлаётган ҳукуматимизга алоҳида ташаккур айтамиз”, – деди Рустам Шоабдураҳмонов.
Онлайн учрашув давомида Ш.Султонов ва Р.Талипов ҳам кун тартибидаги масалалар бўйича ўз мулоҳазаларини маълум қилишди. Шунингдек, федерациялар раҳбариятига терма жамоаларнинг машғулотлари учун базаларга керакли санитар-эпидемиологик воситаларни олиб бериш ва назоратни янада кучайтириш, селекция ишлари бўйича атрофлича кўрсатмалар берилди. Шунингдек, МОҚ раҳбари томонидан ҳар бир спорт турлари бўйича йилнинг маълум кунини мамлакатимизда ўша спорт куни сифатида нишонлаш бўйича таклиф берилди. Албатта, бундан кўзланган мақсад аҳоли орасида оммавий спорт ва соғлом турмуш тарзи тарғиботини янада кучайтиришдир.