MOQda masul tashkilotlar vakillari ishtirokida yig'ilish o'tkazildi
O'zbekiston Milliy olimpiya qo'mitasida masul tashkilot va kompaniyalar vakillari bilan moliyaviy majburiyatlarning 2019-2020 yillar uchun bajarilishi va 2021 yilgi chora-tadbirlar rejasi yuzasidan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Yig'ilishni olib borgan MOQ raisi R.SHoabdurahmonov dastlab ishtirokchilarni kun tartibidagi masalalar bilan tanishtirdi.
SHundan so'ng, Prezidentimizning 2017 yil 9 martdagi «O'zbekiston sportchilarini 2020 yil Tokio shahri (Yaponiya)da bo'lib o'tadigan XXXII yozgi Olimpiya va XVI Paralimpiya o'yinlariga tayyorlash to'g'risida»gi qarori ijrosini taminlash maqsadida respublikamizdagi sport federaciya va associaciyalariga biriktirilgan masul tashkilotlarga pandemiya sharoiti bo'lishiga qaramay, zimmasidagi majburiyatlarini to'laqonli bajargani uchun minnatdorchilik bildirdi. Bu hamkorlik davom etishiga kelishib olindi.
Kunchiqar mamlakat mezbonlik qiladigan to'rt yillikning nufuzli anjumaniga ham qisqa fursat qolmoqda. Yig'ilishda masul tashkilotlar vakillari bilan birgalikda Tokio o'yinlarida sportchilarimizning muvaffaqiyatli ishtirok etishini taminlash masalasiga etibor qaratildi. SHuningdek, kelgusi yildan boshlab terma jamoa azolarini Xanchjou-2022 Osiyo va Parij-2024 Olimpiya o'yinlariga tayyorlash masalalari ham muhokama qilindi.
Sport turlari bo'yicha terma jamoalar tarkibiga iqtidorli yoshlarni saralab olish, ustuvor va istiqbolli sport turlariga etibor qaratish, o'quv-mashg'ulot yig'inlari va licenzion musobaqalarda vakillarimizning muvaffaqiyatli ishtirokini taminlashga alohida urg'u berildi. Sport federaciya va associaciyalar rahbariyati oldiga Tokio-2020 va Parij-2024 o'yinlarida ko'proq medallar jamg'arish vazifasi qo'yilayotgani, buning uchun etarli sharoit va imkoniyat borligi takidlanib, qo'lga kiritiladigan g'alabalarda masul tashkilotlarning ham hissasi bo'lishi lozimligi aytildi.