O'zbekiston vakillari Olimpiya o'yinlarida boks musobaqalarini o'tkazishga masul bo'lgan Morinari Vatanabe bilan uchrashishdi
Teglar :  Tokio-2020
Tokio-2020 Olimpiya o'yinlarining boks bellashuvlarida bazi bahslar yuzasidan elon qilingan qarorlar keng ommaning etirozlariga sabab bo'lmoqda.
Malumki, ushbu Olimpiya o'yinlarida boks bahslarini o'tkazish Xalqaro bokschilar associaciyasiga (AIBA) emas, Xalqaro Olimpiya qo'mitasi (XOQ) tomonidan tuzilgan maxsus komissiyaga topshirilgan. Unga esa Xalqaro gimnastika federaciyasi prezidenti, yaponiyalik Morinari Vatanabe rahbarlik qilmoqda.
Musobaqa davomida ayrim delegaciyalar boks bo'yicha musobaqalardagi hakamlik yuzasidan o'z noroziliklarini malum qilishdi. SHu jumladan, O'zbekiston MOQ raisi Rustam SHoabdurahmonov va Qo'mita Bosh kotibi Oybek Kasimov ham Morinari Vatanabe bilan uchrashib, vaziyatga oydinlik kiritib olishdi.
Maxsus komissiya uchrashuv davomida O'zbekiston Milliy Olimpiya qo'mitasi mutasaddilarini o'z faoliyati bilan batafsil tanishtirib o'tdi. Xalqaro mutaxassislarning takidlashicha, har bir bellashuvda 5 nafar hakamdan tashqari alohida 2 maxsus vakil orqali referilarning qarori nazorat qilib boriladi. Bahs yakunida elon qilingan qaror qayta ko'rib chiqilmaydi.
Qo'shimcha qilinishicha, janglarda shubhali holatlar alohida o'rganib boriladi va o'z ishiga noprofessional yondashgan hakamlar Olimpiya o'yinlaridan chetlatilish va uyiga jo'natib yuborilishi belgilab qo'yilgan.
29 iyu 23:02:19
Bizda boksda ham korupsiya aralashdi. Sanjar Tursunov va Fanat qahramonovni olimpiadaga etish bu katta ahmoqgarchilik. Mamlakatimizda bu ikkisidan kuchli bokschilar borligini hamma ko'rib turibdiku