Bu g'alabalar ana shu fikr va tayyorgarliklar samarasi deb o'ylayman. Murabbiyim
mehnatni jangdan avval qilib, ringga chiqqanda dam olishing kerak derdilar. SHu
bois hozir ham sparring raqiblar bilan 16-18 raund ishlayman. Tayyorgarlikda kuchga
alohida etibor qarataman. Qatiy reja asosida faoliyat olib boryapman.
- 17 yoshli yigit uchun bu og'ir emasmi?
- (Kulib) Juda ham kerakli savolni berdingiz. Fursatdan foydalanib, shunga aniqlik kiritib o'tishim kerak. Men haqimdagi 17 yoshli bokschi deya xato malumotlar berilyapti. Yo'q, men hozir 17 emas, 24 yoshdaman. 1992 yili Farg'ona viloyati Beshariq tumani Ropqon qishlog'ida tug'ilganman.
- Boks bilan necha yoshingizdan shug'ullanasiz?- 14 yoshimdan. Dastlab futbolga borardim.U paytlar qishloqda yopiq zal yo'qligidan Rustam aka boks mashg'ulotlarini stadionda o'tkazardi. O'z-o'zidan ularni ko'rib yurib, boksga mehrim tushib qoldi. SHu erda bir narsani aytishim kerak, oilada uch qiz va bir o'g'il bo'lsakda, sho'xroq edim. Bu va albatta, dadamning menga yaratib bergan sharoitlari, etibori qo'l keldi. Har kuni ertalab 10-15 km yugurardim. Dadam esa velosipedda ortimdan yurardi.Qolaversa, bizning Ropqonda O'zbekistonning eng zo'r o'riklari etishtiriladi. Yoshlikdan o'rik eb, uning sharbatini ichib, katta bo'ldik. Bilasiz, o'rik yurakni baquvvat qiladi. Boksda esa dovyuraklik juda ham zarur. Keyinchalik qishlog'imizda ham Bolalar sportini rivojlantirish jamg'armasi tomonidan zamonaviy sport majmualari barpo etildi. Bu ham bizning o'zimizga bo'lgan ishonchni yanada orttirdi. Endilikda O'zbekiston bayrog'i ostida katta maqsadlar bilan intilyapmiz.
-SHohjahon, havaskor boksda qanday natijalarga erishgansiz?
- 2011 yili Jizzaxda o'tgan mamlakat chempionatida g'olib bo'lganman. Keyin terma jamoa tarkibida xalqaro musobaqa va yig'inlarda qatnashib yurdim. Mashg'ulotlarni Respublika olimpiya zaxiralari kolleji boks zalida kuchli mutaxassislardan biri Mansur aka Mahmudov rahbarligida ham davom ettirdim. Havaskor boks ko'proq sportchidan juda katta tezlikni talab qilgani bois mening uslubimga ungaunchalik to'g'ri kelmadi. SHu bois ustozim Rustam Majidovning maslahati bilan 2015 yildan professional boksga o'tdim. Maqsadim, professional boksda chempionlik unvonlariga ega bo'lish.
-Samimiy suhbatingiz uchun rahmat!
- Sizga ham tashakkur.