Қўрғонтепада бел олиш ва уч кураш бўйича ёш полвонлар куч синашяпти
Андижон вилоятининг Қўрғонтепа туманидаги “Савай” номли спорт мажмуасида Бел олиш ва Уч кураш бўйича 2001-2003 туғилган ўғил болалар ва қизлар ўртасида Ўзбекистон чемпионати беллашувлари бўлиб ўтмоқда.
Ўзбекистон Республикаси Туризм ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон Бел олиш ва уч кураш ассоциациясининг йиллик-тақвим режасидаги мазкур мамлакат чемпионатида Қорақалпоғистон Республикаси, Тошкент шаҳри ва барча вилоятлардан 600 нафарга яқин ёш полвонлар ғолиблик учун кураш тушишмоқда.
Чемпионат доирасида  юқори савияда ташкил этилган мусобақанинг тантанали очилиш маросими бўлиб ўтди. Мусобақа регламентига мувофиқ, дастлаб Бел олиш курашининг халқа-чалиш, чалиш ҳамда Уч курашнинг яктакли йўналишлари бўйича мусобақалар якунланиб, ғолиблар номи аниқ бўлди.
Муросасиз ва шиддатли жараёнларга бой тарзда ўтаётган Ўзбекистон чемпионатида ўз вазн тоифаларида рақибларини енгиб, чемпионликка эришган полвонлар билан танишамиз.
Бел олишнинг халқа – чалиш йўналиши
54 кг. – Бехруз Қодиржонов (Сирдарё)
62 кг. – Элдор Ҳасанов (Сирдарё)
70 кг. – Абдуллоҳ Турғунов (Андижон)
78 кг. – Асадбек Ҳатамов (Андижон)
Мутлоқ вазн. – Қиличбек Ҳудойбердиев (Жиззах)
Бел олишнинг чалиш йўналиши
50 кг. – Диёржон Хафизбоев (Наманган)
58 кг. – Асилбек Абдурахимов (Фарғона)
66 кг. – Азизбек Абдуқодиров (Сирдарё)
74 кг. - Зайниддин Тўхтамешов (Жиззах)
82 кг. – Акмал Ҳакимов (Андижон)
Мутлоқ вазн. – Муҳаммадаюб Қўзиев (Андижон)
48 кг. – Гулшода Абдуолимова (Наманган)
52 кг. – Дилафрўз Маннабжонова (Андижон)
56 кг. – Севара Ражабова (Сирдарё)
60 кг. – Мадина Авазова (Андижон)
Мутлоқ вазн. – Ўғилой Обидова (Андижон)
Уч курашнинг яктакли йўналиши
50 кг. – Сухроб Омонов (Сирдарё)
58 кг. – Асилбек Абдураҳимов (Фарғона)
62 кг. – Элдорбек Ҳасанов (Сирдарё)
70 кг. – Дониёр Ҳасанов (Сирдарё)
74 кг. – Дилмурод Мамазияев (Фарғона)
78 кг. – Зоҳиджон Раимқулов (Сирдарё)
82 кг. – Қудратбек Низомиддинов (Андижон)
90 кг. – Муҳаммадаюб Қўзиев (Андижон)
Мутлоқ вазн. – Қиличбек Худойбердиев (Жиззах)
48 кг. – Мадина Исмоилова (Фарғона)
52 кг. – Дилдора Каримова (Сирдарё)
Мутлоқ вазн. –Ўғилой Обидова (Андижон).
Ғолиб ва совриндорлар ассоциация томонидан диплом, медаль ва эсдалик совғалари билан мукофотланишди. Айни пайтда Уч кураш бўйича беллашувлар давом этмоқда. Мусобақа 8 июнда якунланади.