10 декабрь – Ўзбекистон Республикасининг Давлат мадҳияси қабул қилинган кун
Мадҳиямизга оид қонун 1992 йил 10 декабрда қабул қилинган, ушбу мукаммал бадиий асар Ўзбекистон Қаҳрамони, халқ шоири Абдулла Орипов ҳамда атоқли санъат арбоби, беназир композитор Мутал Бурҳонов томонидан анча меҳнату машаққат билан яратилган.
Ўзбекистон Республикаси санъат арбоби Мустафо Бафоевнинг фикрича, устоз бастакор М.Бурҳоновнинг “Кўнгил хазинаси” китобида Ўзбекистон давлат мадҳиясининг яратилиши ҳақида шундай дейилади:
“Ватан туйғуси, Ватан мадҳияси... Бу тушунчалар муштарак, бир-бировига уйғунлашиб кетган. Ватанни мадҳ этиш, уни улуғлаш ҳар бир инсон қалбидан ўрин олиши керак... Ўзбекистон мустақилликка эришгач, давлат мадҳияси янгича, истиқлол руҳида кун тартибига қўйилди. Муҳокама ва тортишувлардан кейин мен ёзган мадҳияни ҳам танловга киритишди. Меҳнатлар зое кетмади. Мусиқанинг ярмига келганда олқишлар бошланди”.
Дарҳақиқат, гарчи ким учундир баландпарвоз туюлса-да, ўзи туғилиб ўсган мўътабар диёрга меҳр, ўз элига бўлган эҳтиромни шакллантиришда мадҳиямизнинг ўрни беқиёс.