Ўзбекистонда "Курашлотто" лотореяси ташкил этилади
Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Кураш миллий спорт турини ривожлантириш ва унинг халқаро нуфузини янада ошириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги ПҚ-4881-сонли қарори қабул қилинганидан сўнг миллий спортимиз бўлган курашни ривожланишида салмоқли қадамлар ташланмоқда.
Қарорда белгиланганидек, кураш бўйича нуфузли   мусобақаларни ташкил қилиш, Ўзбекистонда курашни умумхалқ спорт турига айлантириш, курашни оммалаштириш энг долзарб масалалар сирасига киритилди. Нафақат ривожлантириш бу асносида уни тижаратлашувини йўлга қўйиш жумладан тадбиркорлар, хорижий инвесторларни жалб қилиш орқали кураш яктаклари ва гиламларини ишлаб чиқариш, букмекерлик фаолиятини   ҳамда кураш лотереясини  ташкил этиш   вазифалари алоҳида бандлар билан белгилаб берилди.
Юқоридаги вазифалар ижросини таъминлаш мақсадида, бугун 17 март куни Жисмоний тарбия ва спорт вазирлиги анжуманлар залида анжуман бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон Кураш Федерацияси ва Ўзбекистон Республикаси акциядорлик тижорат Халқ банки ўртасида ҳамкорлик битими имзоланди.
Ундан асосий мақсад “Курашлотто”(“KURASHLOTTO”) лаҳзали, пул ютуқли лотереясини ташкил этиш ва ўтказишдан олинадиган маблағлар ҳисобидан “Кураш миллий спорт турини 2025 йилгача янги босқичга олиб чиқиш” Концепциясида белгиланган вазифаларнинг бажарилишига, курашни Ўзбекистон ва жаҳонда янада ривожлантиришга, мазкур спорт тури инфратузилмасини янада такомиллаштириш, кураш маҳорат мактаблари моддий-техник базасини мустаҳкамлаш ва бошқа мақсадли тадбирларни молиялаштиришнинг қўшимча манбаларини шакллантиришдан иборат
Матбуот анжуманини- Миллий олимпия қўмитаси кураш бўлими раҳбари  К.Усмонов бошқариб борди.  Анжуман иштирокчилари “Курашлотто”  лаҳзали пул ютуқли лотереясининг ташкил этишдан мақсад ҳақида миллий спортимиз курашни ривожлантириш йўлидаги ишлар хусусида гапирдилар. Ўзбекистон Кураш федерациясининг биринчи ўринбосари, халқаро кураш қоидалари асосчиси К.Юсупов ва  Акциядорлик тижорат Халқ банки Бошқаруви Раисининг биринчи ўринбосари Акрамов Дониёр Мамурович  томонларидан битим имзолангач, улар журналистларни саволларига жавоб бердилар.