Расман. ХОҚ IBA'ни Париж Олимпиадасидаги ташкилотчиликдан маҳрум қилди ва ташкилотни тан олмади. IBA бунга кескин баёнот билан жавоб қайтарди
Теглар :  ХОҚAIBA
Бугун, 22 июнь куни Халқаро Олимпия қўмитаси Халқаро бокс ассосиациясини 2024 йил Парижда бўлиб ўтадиган Олимпия ўйинларида бокс жангларини ташкил этиш ҳуқуқидан расман маҳрум қилди.
IBA бунга қуйидагича баёнот билан жавоб қайтарди:
"Бугун, 2023 йилнинг 22 июнь кунида ХОҚ IBA'ни тан олмасдан, катта хатога йўл қўйди ва шу билан бирга, ўзининг ҳақиқий сиёсий моҳиятини фош қилди. Шунииси эътиборга лойиқки, бундан 82 йил аввал айнан шу кунда, фашистлар Германияси Совет Иттифоқи ҳудудида тинч аҳолига ҳужум қилиб, урушнинг авж олишига ва инсониятнинг ҳаолкатли фожиасига сабаб бўлган эди. Яшира олмаймиз, бугунги қарор жаҳон бокси учун ҳалокатли бўлди. Шунингдек, бу ХОҚнинг бокс ва спортчилар манфаатларини кўзлаб, иш тутаётгани ҳақидаги баёнотларига зид келиши аниқ", - дейилади IBA баёнотида.
Бугунги овоз бериш жараёнида етмиш нафар делегат орасида фақатгина бир киши ХОҚ қарорига қарши чиққан.
22 июн 23:36:23
Сиесат спортга аралашиб кетди.