Figurali uchuvchilarimiz Ekaterina Geynish va Dmitriy CHigiryov faoliyatidagi ilk Jahon chempionatini kuchli o'nlikda yakunladi va ilk urinishdayoq 2026 yilgi qishki Olimpiada yo'llanmasini qo'lga kiritdi
Boisi, bugun tongda o'tkazilgan juftlik yo'nalishidagi erkin dastur bellashuvlarida O'zbekiston terma jamoasi azolari Ekaterina Geynish va Dmitriy CHigiryov 120.68 ochko qo'lga kiritib, musobaqani 183.01 ball bilan 10-o'rinda yakunladi. Vakillarimiz qisqa dasturda 11, erkin dasturda esa 10-natijani qayd etishdi.
Biz uchun ahamiyatlisi, Geynish va CHigiryov juftligi faoliyatidagi ilk Jahon chempionatidayoq 2026 yilda Italiyaning Milan va Kortina-D'Ampecco shaharlarida o'tadigan XXV qishki Olimpiya o'yinlari uchun yo'llanma qo'lga kiritdi. Bu licenziya individual emasligi tufayli mamlakat MOQqa beriladi.
Sportchilarimizning Bostonda qayd etgan natijalari orqali sentyabr oyida Pekinda o'tadigan licenzion turnirda ham yana bir yo'llanma uchun kurash olib borish imkoniyatimiz mavjud. Bundan tashqari, figurali uchish bo'yicha 2026 yilgi Jahon chempionatidagi yo'llanmalarimiz soni yana bittaga ko'paytirilib, ikkitaga etkazildi.
SHunday qilib, Geynish va CHigiryov uchun joriy mavsum yakuniga etdi.
Jahon chempionatining juftlik yo'nalishida yakuniy jadval quyidagicha bo'ldi: