Ўзбекистон Халқаро хоккей федерациясининг тўлақонли аъзосига айланди
Халқаро хоккей федерацияси (IIHF) Ўзбекистон ва Арманистон хоккей федерацияларига тўлиқ аъзолик мақомини берди.
3-4 октябрь кунлари Франциянинг Ницца шаҳрида Халқаро хоккей федерацияси (IIHF)нинг ярим йиллик Конгресси бўлиб ўтди. Унда Ўзбекистон ва Арманистон хоккей федерацияларига тўлиқ аъзолик мақоми берилди. Қарор мутлақ якдил овоз билан қабул қилинди.
Тўлиқ аъзолик IIHF Конгрессида овоз бериш ҳуқуқини, эркаклар ва аёллар ўртасидаги Жаҳон чемпионатлари ва Олимпия ўйинларига кириш ҳуқуқини, шунингдек, IIHF молиявий, техник ва таълим дастурларига кириш ҳуқуқини беради. Бундан ташқари, миллий федерациялар IIHF Низоми ва қоидаларига, жумладан, ўйинчиларга қўйиладиган талабларга, антидопинг қоидаларига ва спорт дахлсизлиги стандартларига риоя қилишга мажбур.
Ўзбекистон хоккей терма жамоаси жорий йилнинг апрель ойида илк марта IIHF Жаҳон чемпионатининг IV дивизионида иштирок этиб, ғолиб бўлганди. Ўша мусобақада Арманистон жамоаси иккинчи ўринни эгаллаганди.
Ўзбекистон 2019 йилгача IIHF аъзоси бўлмаган. 2019 йилдан 2025 йилгача ташкилот IIHF'нинг ассоциацияланган аъзоси мақомига эга эди.