Умиджон Жалолов илк босқичдаёқ ютқазди. Қолган икки курашчимизда қандай натижа?
Шу кунларда Туркиянинг Истанбул шаҳри спорт курашлари бўйича жаҳон лицензион турнирига мезбонлик қилмоқда.
Бугундан эркин кураш мусобақасига ҳам старт берилди. Олимпиада лицензияси учун 3 нафар эркин курашчимизнинг баҳсларга киришиши ҳақида хабар берган эдик. Улар Бишкекдаги Осиё лицензион турнирида бу имкониятдан фойдалана олмаган эдилар.
Афсуски, улардан Умиджон Жалолов илк босқичдаёқ мағлубият аламини тотиб кўрди. -65 кг вазн тоифасида юртимиз шарафини ҳимоя қилган Жалолов биринчи бўлимдан кейин 2-0 ҳисобида олдинда бораётганди. Иккинчи бўлимда эса ҳиндистонлик рақиби Сужитга аламли тарзда ютқазиб қўйди - 2:3.
-97 кг вазнда курашаётган энг тажрибали курашчимиз, Рио-2016 Олимпиадаси бронза медали совриндори 39 ёшли Магомед Ибрагимов илк босқичда франциялик Адлан Висхановдан 11-0 ҳисобида устун келди. Унинг 1/8 финалдаги рақиби мўғулистонлик Ганҳуяг Ганбаатар бўлади.
-125 кг вазндаги полвонимиз Ҳасанбой Раҳимов ҳам лицензион турнирни ғалаба билан бошлаб олди. У квалилифкация раундида албаниялик Парис Карепини 3-0 ҳисобида мағлубиятга учратди. Энди Раҳимов 1/8 финалда япониялик Таики Ямамотога қарши гиламга чиқади.