Бел олиш ва уч кураш бўйича Бўзатовда Ўзбекистон чемпионати ўтказилди
Хабарингиз бор, жорий йилнинг 2-7 май кунлари Қорақалпоғистон Республикасининг Бўзатов туманида Бел олиш ва уч кураш бўйича ёшлар ўртасида Ўзбекистон чемпионати бўлиб ўтди.
Ўзбекистон Республикаси Ёшлар сиёсати ва спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон бел олиш ва уч кураш ассоциациясининг йиллик-тақвим режасидаги мазкур ўғил болалар ва қизлар ўртасидаги мамлакат чемпионатида Тошкент шаҳри ва барча вилоятлардан 500 нафардан ортиқ спортчилар иштирок этишди.
Чемпионат дастурига  кўра, мусобақанинг биринчи ва иккинчи кунларида бел олиш курашининг чалиш йўналишларида ҳамда уч курашнинг кийимли  йўналишларида ғолиблар аниқланган бўлса, кейинги кунлари уч кураш чалишсиз, учун кураш халқа чалишсиз, уч кураш яктаксиз, бел олиш халқа чалишсиз, бел олиш халқп чалиш ҳамда белбоғли йўналишларида кучлилар сараланди.
Қуйида ҳар бир вазн тоифасида биринчи ўринни қўлга киритиб, мамлакат чемпионлигига эришган полвонлар билан танишамиз.
Учун кураш халқа чалиш йўналиши
42кг. Муҳаммадризо Маматалиев (Андижон), 46 кг. Муҳаммадрасул Раҳмонжонов (Андижон), 50 кг.Тоҳиржон Маматазимов  (Андижон), 54 кг. Мўйдин Усмоналиев  (Фарғона), 58 кг. Ғиёсбек Турсунбоев (Андижон), 66 кг. Сарварбек Аҳмадов (Сирдарё), мутлоқ вазн. Асад Ҳамроқулов (Тошкент в).
Уч кураш халқа чалишсиз йўналиш
40 кг. Азизбек Отабоев  (Хоразм), 42 кг. Азиз Нуруллаев  (Қорақалпоғистон), 44 кг. Муҳаммадали Бердиев (Тошкент ш.), 46 кг. Бекнур Маданов (Наманган), 48 кг. Шамшод Саиджонов (Тошкент ш.), 50 кг. Жоҳжахон Эргашев (Жиззах), 52 кг. Санжар Абдумуталов (Фарғона), 54 кг. Турсунхўжа Раҳмонбердиев (Тошкент ш.),
56 кг. Сарвар Шокиралиев (Фарғона), 58 кг. Муҳаммад Ортфбоев  (Жиззах),  60 кг. Ойбек  Абдураззақов (Тошкент в.), 63 кг.  Даврон Абдураимов (Жиззах), 66 кг. Элбек Тошниёзов (Жиззах),
69 кг. Аслиддин Ҳошимов (Фарғона), 71 кг.Жасур Азизов (Тошкент ш.), 74 кг. Араббой Абдуғаффоров (Наманган), мутлақо вазн. Дастон Мадғозиев (Фарғона).
45 кг. Шаҳноза Давлатбаева (Қорақалпоғистон), 55 кг. Элнура Давронова (Жиззах), +55 кг. Моҳира Турдыбаева (Қорақалпоғистон).
Уч кураш яктаксиз йўналиши
40 кг. Сулаймон Абдуллаев (Хоразм), 43 кг. Эмрон Абдуллажонов (Наманган), 44 кг. кг. Шариёр Бердибоев (Қорақалпоғистон), 46 кг. Оллёр Ғоибназаров (Хоразм), 48 кг. Ҳусанбой Артиқов (Хоразм)  50 кг.  Асилбек Қодиржонов (Наманган), 52 кг. Сарвар Одамбоев (Хоразм), 54 кг. Озодбек Йўлчибоев (Наманган), 56 кг. Озодбек Аҳмаджонов (Наманган), 58 кг. Бегиз Сапарбоев (Қорақалпоғистон), 60 кг. Беҳрузбек Холдоров (Андижон), 63 кг. Умидбек Собиров (Хоразм), 66 кг. Билол Тошпўлатов (Наманган), 69 кг. Абдуллох Ниязов (Андижон), 71 кг. Шоҳрух Маҳмуджонов (Наманган), 74 кг. Асадбек Йўлдошалиев (Наманган), +74 кг. Омар Даллетобоев (Қорақалпоғистон).
Бел олиш халқа чалишсиз
40 кг. Диёрбек Норбўтаев (Сурхондарё), 42 кг. Нарзуллабой Ғоффоров (Тошкент ш.), 44 кг. Мулламурод Ўзбеков (Жиззах), 46 кг.Темурбек Соипов (Андижон), 48 кг. Бехруз Бахромов (Жиззах), 50 кг. Юсуф Сарсенбаев (Қорақалпоғистон), 52 кг. Беҳруз Абдуллаев (Наманган), 54 кг. Сардор Эшқуватов (Тошкент ш.), 56 кг. Ҳасанбой Аюбжонов (Фарғона), 58 кг. Даврон Абдусодиқов (Тошкент ш.), 60 кг. Мирмаъсуд Миразизов (Тошкент ш.), 63 кг. Акобир Раҳмонов (Жиззах), 66 кг. Яҳёхон Қаюмов (Тошкент в.), 69 кг.  Муҳаммадакбар Қамбаров (Фарғона), 71 кг. Шоҳжаҳон Мамасобиров (Фарғона), 74 кг. Азизбек Содиқжонов (Тошкент ш.), мутлоқ вазн. +74 кг. Оятилло Миркомилов (Тошкент ш.).
Бел олиш халқа чалиш
40 кг. Одилбек Аширов (Сирдарё), 42 кг. Озодбек Бозорбоев (Сирдарё), 44 кг. Зухриддин Муталибов (Тошкент ш.), 46 кг. Исфандиёр Эсиргаров (Сирдарё), 48 кг. Азамат Абатбаев (Қорақалпоғистон), 50 кг. Рўзимбек Эргашев (Тошкент ш.), 52 кг. Муҳаммад Турдимуродов (Қорақалпоғистон), 54 кг. Галимжон Танатаров (Қорақалпоғистон), 56 кг. Шодиёр Шукруллаев (Тошкент в.), 58 кг. Асадбек Маматқулов (Фарғона), 60 кг. Абдивоҳид Абдураҳмонов (Тошкент ш.), 63 кг. Абдуқахор Абдубаннапов (Фарғона), 66 кг.  Нурбек Мирзабоев (Фарғона), 69 кг.  Беҳруз Холжигитов (Жиззах), мутлоқ вазн. Шахрияр Давлатяров (Хоразм).
45 кг. Севара Рисқулова (Тошкент ш.), 50 кг. Мухтасар Турсуналиева (Наманган),  +55  кг. Фотима Рустамова (Тошкент ш.).
Белбоғли йўналиш
40 кг. Рустам Чашимов (Қорақалпоғистон), Беҳруз Ҳасанов (Тошкент ш.), 44 кг. Жамшид Муратбаев (Қорақалпоғистон), 46 кг. Диёр Шамсиддинов (Жиззах), 48 кг.  Зикрилло Рисқибоев (Тошкент ш.), 50 кг.  Фаррух Ҳабибуллаев (Тошкент ш.), 52 кг. Шоҳруҳ Юсупбаев (Қорақалпоғистон), 54 кг.  Наврўзбек Суннатов (Жиззах), 56 кг. Ҳусан Рустамов (Тошкент ш.), 58 кг. Қувончбек Назирқулов (Сирдарё), 60 кг. Умрбек  Рўзметов (Хоразм), 63 кг. Жалолиддин Суннатов (Тошкент ш.), 66 кг. Искандар Орзиев (Тошкент ш.), 69 кг. Азизбек Мадаминов (Фарғона), 71 кг. Абдураҳмон Ҳайдаров (Тошкент ш.), 74 кг. Жасур Йўлдошев (Тошкент в.), мутлоқ вазн Иброҳим Муҳаммаджонов (Тошкент ш.).
Мусобақа якунига етгач,  ғолиб ва совриндорлар диплом, медаль ва эсдалик совғалари билан мукофотланишди.