Бугун Тошкентда шахмат юлдузлари иштирокида супертурнир бошланади ФОТО + ЖУФТЛИКЛАР
Аввал хабар берганимиздек, 6-15 июнь кунлари дунёнинг энг кучли шахматчилари Тошкентда жам бўлади.
Мукофот жамғармаси 166 000 АҚШ долларини ташкил этувчи "Uzchess Cup" турнири Самарқанд мезбонлик қилган жаҳон чемпионатини инобатга олмаганда, юртимизда ўтказилаётган энг катта масштабдаги мусобақа ҳисобланади.
Турнир 3 гуруҳда ўтказилади:
"Masters" гуруҳида рейтинги 2700 ва ундан юқори шахматчилар;
"Challengers" гуруҳида рейтинги 2600 ва ундан юқори шахматчилар;
"Futures" гуруҳида рейтинги 2500 ва ундан юқори шахматчилар иштирок этишади.
Кеча "Uzchess Cup" турнирига қуръа ташлаш маросими бўлиб ўтди. Дунёнинг номдор гроссмейстерлари жам бўлган "Мастерс" гуруҳида ҳамюртларимиздан Нодирбек Абдусатторов, Жавоҳир Синдаров, Нодирбек Якуббоев бош соврин учун баҳс олиб боришади. Шунингдек, ушбу кучлилар гуруҳидан Видит Сантош Гужратҳи (Ҳиндистон), Парҳам Мақсудлу (Эрон) Шаҳрияр Мамедяров (Озарбайжон), Александр Гришук (FIDE), Ю Янг Йи (Хитой), Ричард Раппорт (Руминия) ва Алексей Сарана (Серия) жой олган.
Қуръа натижасига кўра, "Мастерс" гуруҳининг 1-турида Нодирбек Абдусатторов оқ доналарда Парҳам Мақсудлуга қарши баҳс олиб боради. Жавоҳир Синдаров ва Нодирбек Якуббоев қора доналарада мос равишда Ю Янг Йи ҳамда Риччард Раппорт билан ҳисоб-китоб қилади.
"Challengers" гуруҳида шахматчиларимиздан Жаҳонгир ва Шамсиддин Воҳидовларга мухлислик қиламиз. Жаҳонгир 1-турда оқ доналарда туркиялик Мустафа Йилмазга, Шамсиддин эса қора доналарда германиялик Александр Донченкога қарши баҳс олиб боради.
"Futures" гуруҳида ўзбекистонлик шахматчилар Муҳаммадзохид Суяров, Муҳиддин Мадаминов ва Ҳумоюн Бегмуратов номдор рақибларига қарши дона суришади. Қуръа натижасига кўра, 1-турда Суяров - Мадаминов қарама-қаршилигига гувоҳ бўламиз. Ҳумоюн эса қора доналарда украиналик Виталий Бернардски билан тўқнаш келади.
Вақт назорати: Классик. Ҳар бир ўйин бошида ўйинчиларга 40 та юриш учун 90 дақиқа, 41-юришдан ўйин охиригача эса қўшимча 30 дақиқа берилади ва ҳар бир юриш учун 30 сония вақт қўшиб борилади.