"Ҳумо" КХЛга қўшиладими? Функционер бунга жавоб берди
Ўзбекистон хоккей федерацияси вице-президенти Баҳодир Ғофуров Тошкентнинг "Ҳумо" хоккей клуби келажаги ҳақида гапирди
"КХЛ жамоасининг бюжети бизнинг бюжетдан кўп. Бизда бу харажатларнинг бир қисмини олишга тайёр бўлган ҳомийлар йўқ. Биз уларни излаяпмиз, аммо жамоани сақлаб қолиш учун катта пул керак. Демак, "Ҳумо" кейинги мавсумда бу лигаларга қўшилмаслиги аниқ.
Агар лигага тахминий кириш ҳақида гапирадиган бўлсак, у ҳолда январь-февраль ойидан кечиктирмай тайёргарликни бошлашимиз керак. Биз бу тажрибани 2019 йил июль ойида икки марта бошдан кечирдик, ВХЛда иштирок этиш учун жамоа яратишни бошладик. Иккинчи марта пандемиядан кейин, 2022 йилда Қозоғистон чемпионатига чиққанимизда, худди шундай ҳолатни бошдан кечирган эдик.
Мен бир неча бор айтганман ва ҳозир ҳам айтаман, биз учун КХЛ ва ВХЛда қатнашиш олий мақсад эмас. Мақсадимиз ўз хоккейимизни ривожлантириш. Таянчимиз – ёшлар термасининг ҳозирги жамоаси", деди Ғофуров.