Ўзбек каратэсида талон-торож бўлган миллионлар - федерация раҳбарларига нисбатан жиноят иши очилди
Давлат бюджетини талон-торож қилган Ўзбекистон карате миллий федерацияси мансабдор шахслари ва бошқаларга нисбатан жиноят иши қўзғатилди.
Бу ҳақда Effect.uz’га ишончли манба хабар бермоқда.
Маълум бўлишича, Бош прокурор ўринбосарларидан бири “Жисмоний тарбия ва спорт тўғрисида”ги Қонун ижроси юзасидан текширув олиб борган.
Унга кўра, Ўзбекистон Каратэ миллий федерацияси мансабдор шахслари ва бошқалар расмий ҳужжатларга сохта ёзувлар киритиб, жуда кўп миқдордаги бюджет маблағларини талон-торож қилишган.
Хусусан, 2020-2021 йилларда ўтказилган 10 ўқув йиғинларида 49 нафар спортчилар амалда қатнашмаган ҳамда меҳмонхона хизматидан фойдаланмаган бўлсаларда, иштирок этганлиги ҳақида сохта ҳужжатлар расмийлаштирилиб, 403 млн. сўмлик бюджет маблағлари ўзлаштирилган.
Шунингдек, спортчилар томонидан ишлатилмаган 64 турдаги 78,5 млн. сўмлик дори воситалари талон-торож қилинган.
Бундан ташқари, спорт зал ижарага олинганлиги ҳақида ҳужжатлар расмийлаштирилиб, 128 млн. сўм маблағлар амалда спорт залига эга бўлмаган меҳмонхонага ўтказилиб, ўзлаштирилган.
Шу каби, 2021 йилда ўтказилган 3 та спорт мусобақалари қатнашувчилари томонидан тўланган 150 млн. сўм бадал пуллари кирим қилинмасдан, талон-торож қилинган.
Шу билан бирга, меъёрий ҳужжатлар талбаларига зид равишда, каратэ бўйича жаҳон чемпиони Д.Отаболаевга тренерлик қилмаган У.Бекпулатовга давлат бюджетидан асоссиз равишда 6 минг АҚШ доллари тўланишига эришиб, бюджет маблағлари ўзлаштирилган.
Юқоридагиларга кўра, Ўзбекистон каратэ миллий федерацияси мансабдор шахслари ва бошқарувларнинг ҳаракатида ЖКнинг 167 моддаси 3-қисми “а” банди ҳамда 228-моддаси 2-қисми “б” бандида кўрсатилган жиноят аломатлари мавжудлиги аниқланган.
Ўзбекистон каратэ миллий федерацияси мансабдор шахслари ва бошқаларга нисбатан ЖКнинг 167-моддаси 2-қисми “б” банди билан жиноят иши қўзғатилган.
Эслатиб ўтамиз, айни пайтда Ўзбекистон каратэ миллий федерацияга Аламжон Муллаев раҳбарлик қилиб келмоқда. Маълумот учун, Аламжон Муллаев ва Нурхон Нафасов ўртасида федерация раҳбарлиги масаласида узоқ вақтдан буён тушунмовчиликлар бўлиб туради.