Prezident Kubogi. Шахматда "ўзбек классико"си бошланди. Синдаров Абдусатторовга қарши!
Пойтахтимиздаги Халқаро шахмат академияси мезбонлигида ўтаётган нуфузли халқаро мусобақада 6-тур учрашувлари старт олди.
Дунёнинг кўзга кўринган гроссмейстерлари мукофот жамғармаси 75 000 АҚШ долларини ташкил этувчи Prezident Kubogi мусобақаси бош соврини учун баҳс олиб боришяпти. Бироз аввал турнирнинг 6-тур учрашувлари бошланди.
Турнинг марказий партияси биринчи доскада 5-турдан сўнг пешқадамликни қўлга олган Жавоҳир Синдаров ҳамда мусобақанинг биринчи тартиб рақамли шахматчиси Нодирбек Абдусатторов ўртасида ўтказиляпти. Икки шахматчини ярим очко ажратиб турибди. Абдусатторов кетма-кет икки дурангдан кейин қўшимча кўрсаткичларга кўра 6-ўринга тушиб кетди.
Нодирбек Абдусатторов ва Жавоҳир Синдаров ўзаро 26 маротаба тўқнаш келишган экан. Шундан 9 тасида Нодирбек, 7 тасида Жавоҳирнинг қўли баланд келган. Ўнта партияда дуранг натижа қайд этилган. Бугун 27-учрашув ўтказиляпти. Ўзига хос "ўзбек классико"си!
Мусобақани кўтаринки руҳда ўтказаётган Ортиқ Ниғматов (2447) айни дақиқаларда эронлик гроссмейстер Амин Табатайи билан оқ доналарда ўйнаяпти. У кеча 5-турда Нодирбек Абдусатторов (2777) билан баҳсда дурангга имзо чекканди. Яна бир ўзбек дербисида Муҳиддин Мадаминов ва Шамсиддин Воҳидов ўзаро ҳисоб-китоб қилишяпти.
Бешинчи турдан сўнг Жавоҳир Синдаров 4,5 очко билан якка пешқадам бўлиб турибди. Саккиз шахматчи - Ортиқ Ниғматов, Мурали Картикян, Саҳа Нилаш, Ниҳал Сарин, Нодирбек Абдусатторов, Санкалп Гупта, Виталий Бернардский ва Сапармират Атабаев 4 очкодан жамғаришган. Абдусатторов қўшимча кўрсаткичларга кўра 6-поғонадан жой олган.
"Prezident Kubogi". 6-турнинг марказий партиялари:
Нодирбек Абдусатторов (GM, 2777) – Жавоҳир Синдаров (GM, 2682)
Ортиқ Ниғматов (IM, 2447) – Амин Табатабаэи (GM, 2688)
Муҳиддин Мадаминов (IM, 2501) – Шамсиддин Воҳидов (GM, 2681)
Сапармират Атабаев (IM, 2520) – Ниҳал Сарин (GM, 2676)
Санкалп Гупта (GM, 2539) – Мурали Картикеян (GM, 2625)