Белбоғли кураш. Фарғонада Ўзбекистон чемпионати бўлиб ўтди ФОТОГАЛЕРЕЯ
16-18 апрель кунлари Фарғона олимпия ва паралимпия спорт турларига тайёрлаш марказида белбоғли кураш бўйича эркаклар ва аёллар ўртасида Ўзбекистон чемпионати ўтказилди.
Ўзбекистон Республикаси спорт вазирлиги ҳамда Ўзбекистон белбоғли кураш федерациясининг йиллик тақвим-режасидан ўрин олган ушбу мусобақада мамлакатимизнинг барча ҳудудларидан 300 нафарга яқин полвонлар ғолиблик учун кураш тушишди.
Мусобақанинг биринчи куни дастлаб тантанали очилиш маросими ташкил этилди. Унда Фарғона вилояти спорт бошқармаси бошлиғи Нодирбек Ҳакимов ҳамда Ўзбекистон белбоғли кураш федерацияси вакиллари иштирок этиб, спортчиларга омад тилашди.
Мусобақа регламентига мувофиқ, эркаклар белбоғли курашнинг белбоғли кураш ва эркин йўналишида 9 та, аёллар эса белбоғли курашнинг эркин йўналишида 7 та вазн тоифасида куч синашишди.
Мусобақанинг барча ғолиб ва совриндорлари:
Эркаклар (белбоғли кураш йўналиши)
52 кг. Умарали Акбаралиев (Тошкент в.), 57 кг. Жамолиддин Неъматуллаев (Наманган), 62 кг. Мардонбек Кимсанбоев (Андижон), 68 кг. Ойбек Султонов (Андижон), 75 кг. Самандар Анваров (Фарғона), 82 кг. Илҳом Машрабов (Андижон), 90 кг. Камолиддин Рўзибоев (Андижон), 100 кг. Нодирбек Ахатжонов (Тошкент в.), +100 кг. Аъзамжон Анваржонов (Андижон).
48 кг. Одина Тожибоева (Фарғона), 52 кг. Фарангиз Абдунабиева (Сирдарё), 58 кг. Муслима Аҳмедова (ЎзДЖСТСУ), 66 кг. Марварид Шодмоналиева (Андижон), 70 кг. Зулайхо Зайниддинова (Наманган), 76 кг. Дилафрўз Мамажонова (Наманган), +76 кг. Саҳобат Шералиева (Фарғона).
52 кг. Азизбек Кенжаев (Фарғона), 57кг. Абдулаҳад Носиров (Наманган), 62 кг. Жумабой Амиров (Тошкент ш.), 68 кг. Диёрбек Полвонбоев (Фарғона), 75 кг. Муроджон Хамидов (Наманган), 82 кг. Парвозбек Козимов (Андижон), 90 кг. Азамат Мўминов (Андижон), 100 кг. Обидали Мавлонов (Фарғона), +100 кг. Муҳаммад Турсунов (Андижон).
Ғолиб ва совриндорлар диплом, медаль ва эсдалик совғалари билан мукофотланишди. Чемпионатда кучли учликдан жой олган спортчилар терма жамоага жалб этилади ва жорий йилги халқаро мусобақаларда иштирок этади.